 © |
Проект BG051PO001-3.1.07-0043 "Актуализиране на учебните програми във ВУАРР в съответствие с изискванията на пазара на труда" Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз Схема BG051PO001-3.1.07 "Актуализиране на учебните програми във висшето образование в съответствие с изискванията на пазара на труда" Инвестира във вашето бъдеще! ВИСШЕ УЧИЛИЩЕ ПО АГРОБИЗНЕС И РАЗВИТИЕ НА РЕГИОНИТЕ
В четвъртък се проведе първата кръгла маса по проекта "Актуализиране на учебните програми във Висшето училище по агробизнес и разитие на регионите" в съответствие с изискванията на пазара на труда".
Макар проектът да е конкретен, той има отношение към един от най-важните проблеми на България - разминаването между образованието и потребностите на бизнеса.
ВУАРР е един от добрите примери за почти пълна реализация на завършилите студенти, но ако се огледаме около нас и ще видим колко много млади хора с "престижни" дипломи са без работа: пиари, културолози, актьори, макроикономисти, журналисти и т.н.
Подобни кръгли маси, конференции, семинари се провеждат постоянно, но в дадения случай за пръв път дискусията се излъчваше по телевизията на живо, имаше възможност и обикновени зрители, преподаватели и студенти да се включат по телефона.
Срещ ректора на ВУАРР проф. Димитър Димитров застанаха Инж. Любозар Фратев - Предедател на Съвета по туризъм в Пловдив и председател на Тракийския туристически район, Красимир Давчев - Председател на Съвета на директорите на Пловдивска стокова борса и Ангел Вукодинов - Заместник-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Изреждаме някои от дискутираните проблеми, по реда на поставянето им. - Проблемът с иновациите. В годините на Прехода изчезнаха финансираните от държавата научни институти, а бизнесът няма този капацитет да поддържа научно-изследователски звена. Дали - както в много други страни, науката не трябва да се прави в учебните заведения? Във ВУАРР има Иниститут за регионално развитие, но очевидно има перспективи за развитие. За пример беше дадено динамичното развитие на туризма и небходимостта от наблюдение и анализ на процесите там - за да излизат по-добре подготвени кадри, запознати с актуалните проблеми на пазара в този бранш.
- Напоителните системи в България са компрометирани. А без поливно земеделие нямаме шанс да бъдем конкурентни. Има страни, където добивите от зърнени култури са тройно по-големи. Проф. Димитров сподели наблюденията си от Италия, където отговорностите за напояване са поделени между държавата и земеделския производител по ясна схема. С този опит са запознати висшестоящите институции, но реакция няма.
- Как да се отглеждат младите кадри? Новите стажантски програми са много по- удобни за бизнеса, Любозар Фратев разказа, че вече работят по тях и десетки млади хора имат възможност да получат опит. Между тях има и кадри на ВУАРР. След завършването на стажа те получават препоръки. Проф.Димитров прие идеята да се контактува и с родителите - какъвто пример има в САЩ. Красимир Давчев пък разказа за работата със стажантите в Стоковата борса - младите хора имат възможност да попаднат в бизнесситуации близо до реалните.
- Постоянно актуализиране на учебния материали. Ангел Вукодинов даде пример с друго учебно заведение, където се преподават практики от 1949 година.
- Нужда има не само от мениджърски, но и от подготвени изпълнителски кадри. Отново Ангел Вукодинов даде пример с професията на комбайнера. Тя вече изисква много висока степен на образование , тъй като модерните комбайни имат по три компютъра и сателитна връзка.
- Биоземеделието - в тази област се очакват европейски инвестиции от над милиард лева. Според Любозар Фратев земята ни е сравнително запазена и имаме огромния шанс да пробием в тази област - трябват, разбира се, проекти и идеи. И подготвени кадри.
- Необходимост от изучаване на "Анализ и управление на риска" - нещо, което е важна част от бизнеса. Проф Димитров обеща да изпраща студенти в различни фирми, където да анализират проблемите и на база събрания практически материал да пишат дипломни работи по темата.
Обсъждане бях и други проблеми по темата, обаждаха се и зрители, но за тях, за съжаление, остана малко време.
Който иска да изгледа предаването на запис, може да го потърси на адрес
http://www.tvplovdiv.com/potv/index.php?option=com_content&view=article&id=1772%20%20%20:---16082011&catid=36:novini&Itemid=65
В началото на януари ще се излъчи втора Каръгла маса по проекта.
Ето и допълнителна информация за ВУАРР:
Осъществените проучвания към момента по проекта обхващат специалностите в ОКС "Бакалавър" и ОКС "Магистър", както следва:
Професионално направление
АДМИНИСТРАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ
Бакалавърски програми
СТОПАНСКО УПРАВЛЕНИЕ
УПРАВЛЕНИЕ НА АГРОБИЗНЕСА
УПРАВЛЕНИЕ НА ИНФОРМАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ
Магистърски програми
СТОПАНСКО УПРАВЛЕНИЕ
УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОЕКТИ
УПРАВЛЕНИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ
УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ
АРТМЕНИДЖМЪНТ
АДМИНИСТРАТИВНО-ИНФОРМАЦИОНЕН МЕНИДЖМЪНТ
УПРАВЛЕНИЕ НА КОМУНИКАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ Професионално направление: ИКОНОМИКА
Бакалавърски програми
ИКОНОМИКА НА ТУРИЗМА
АГРАРНА ИКОНОМИКА
ФИНАНСИ
Магистърски програми
ИКОНОМИКА И УПРАВЛЕНИЕ НА АГРОБИЗНЕСА
ИКОНОМИКА И УПРАВЛЕНИЕ НА ТУРИЗМА
МАРКЕТИНГ И РЕКЛАМА
ФИНАНСИ И БАНКОВО ДЕЛО
СЧЕТОВОДСТВО И ОДИТ
Резултатите показват необходимост от допълнителни дискусии в следните области, които ще бъдат разисквани на организираната кръгла маса от изявени специалисти:
1. Туризъм: География на туризма, Хотелиерство, Алтернативни видове туризъм, Туристически пазари, Туристическа, агентска и транспортна дейност, Селски и екологичен туризъм.
2. Икономика и финанси: Инвестиции, Управление на продажбите, Банково дело, Банков мениджмънт, Финансов анализ, Банкови сделки.
3. Агробизнес: Пазари и реализация на земеделска продукция, Биологично земеделие, Аграрен мениджмънт, Управление на продажбите, Маркетинг.
Настоящият документ е изготвен с финансовата помощ на Европейския социален фонд. ВУАРР носи цялата отговорност за съдържанието на официалните документи, а публикациите при никакви обстоятелства не може да се приемат като официална позиция на Европейския съюз или Министерството на образованието и науката. |