 © |
Преди две седмици реших да споделя една току що чута автентична история, която представя руснаците отпреди 50 години в ситуация, която и тогава, и сега, буди насмешка. И патриотични чувства у българите – надявам се.. Ето къде може да се прочете – или припомни написаното: https://3nai.blog.bg/regionalni/2026/06/13/trima-ruski-prokurori-v-opel-komodor-po-plovdivskata-glavna-.1989742 Интересното е, че в конкретния случай по-голяма част от коментарите бяха насочени персонално към мен – макар ясно да обясних, че просто преразказвам чужди спомени. Като че ли пишещите бяха уверени, че вербалното унищожаване на опонента решава проблема. В нормалния живот това става с псувня, но по обясними причини пишещите бяха принудени да търсят други думи. Но с емоциалния заряд на псувнята. Написаното по мой адрес обаче не може да се сравнява с това, което "изригна“следващите дни по адрес на украинската посланичка. А след това срещу всичко украинско. Огромен пропаганден ефект беше постигнат с минимум средства. Големите пиари за организацията на такава акция бих поискали доста пари. Отприщването на омразата без кой знае какъв сериозен повод не знам защо ме накара да се сетя за ролята на башибозуците едно време. Представите ни за тази зли сили в нашата история се твърде елементарни. Някои даже ги смятат за представители на "турската“ държава и повод да се мрази всичко турско. А те са били сравнително изолирани общности – има ги и в други времена и в други краища на света. В случая с клането в Батак – не е тайна - масовите убийци са си етнически българи, приели по-удобната вяра. По принцип в башибоздушките орди са се включвали бедни хора, на които и много не им се е работело. Компенсирали са ниско социално самочувствие с насилие и грабежи. И салтанатлък. В стил "калашниците“. В повечето случаи башибозуците са вършили мръсната работа на властта. Евтино. Не са получавали заплата, само са били въоръжавани. И нахъсвани. Ходили са с бръснати глави – оттам идва приказката:“Ще ти обръсна главата като на башибозук“. Няма как да не се запитаме каква е връзката с днешните банди с бръснати глави. На протеста срещу украинците на "Меч“ поне половината организатори бяха с бръснати глави. Не знам някой да е изследвал психопрофила на "бошибозука“. Според някои източници "башибозук“ означава "повредена глава“. Вероятно причината е лесното мотивиране на потенциалния башибозук – той едва ли е имал капацитета да оцени на чия страна е истината – примерно. Достатъчно е било да му се посочи кои са "лошите“ Да получи поръчката. И че неговото не се губи. И гаранцията, че няма да бъде преследван – каквото и да направи. Паралелите с днешно време – а и с 90-те години, са очевидни. Та като четох квалификациите по повод на украинската посланичка, си помислих дали не става дума за "повредени глави“, на които някой е посочил целта. И е извикал: "Пишете, тамо са раите!“ Можем ли да говорим за "виртуален башибозук“, на когото не е нужно да му се купува и ятаган? Достатъчни са увредена глава и две пръстчета. И още нещо по темата. Пред много години Тончо Жечев, ако не се лъжа, беше описал една интересна история – не мога да я намеря, за да я цитирам точно. Някъде по време на организацията на Априлското въстание съзаклятници посетили един възрастен деец на "Българския Великден“, напуснал Цариград и уседнал в родния си град. Поканили го да се включи в съзаклятието. Той обаче неочаквано отказал. Попитали го младите революционери защо той, който е направил толкова чного за Бълария, не иска да се бори за нейното освобождение. Човекът отговорил: "Ако се освободим сега – когато сме още башибозуци, башибозушки ще си управляваме свободната държава.“ А дали не е бил прав? А дали и на 10 ноември се "освободихме“ все още башибозуци? А дали днес не е все още рано да мечтаем за по-добра България? Още по темата - https://www.youtube.com/watch?v=GJc0OubTrso |