 © |
Вървейки по следите на Люсиен Шевалас – швейцарецът предпочел да живее и работи не в Париж и Истанбул, а в Пловдив, стигнахме до едно цвете, което "министърът на цветята“ донася под тепетата. Няма го никъде другаде в България. Постепенно се разпрострянава на шир и надлъж... Става дума за ХРИЗАНТЕМАТА. Цветето тръгва от Далечния изток – вероятно от Япония, и завладява света. Минавайки и през Пловдив.Та още преди години предложихме хризантемата да стане символ на града. Както лалето е символ на Истанбул, лилията – на Венеция, розата – на Китай. На идеята – както и на много други идеи – никой не обърна внимание. Наскоро обаче скулпторът Цвятко Сиромашки даде същата идея – много по-аргументирано. Пак никой не обръща внимание. Няма какво да се лъжем – в града ни липсват визионери. Преди сто години тогавашните бащици на града са унищожили два от шедьовррите на Шевалас – Княжеската градина и Пепиниерата. Последните десетителия градските ръководители не могат да осигурят сносни тоалетни за гражданите и туристите – камо ли да мислят за някакави символи. Преди 7-8 години една министърка на туризма дойде в Пловдив и възложи на тогавашното градско ръководство да открие някаква пловдивска легенда, която да послужи за примамка на туристите – така било по света. Никаква реакция. Да не говорим, че няма друга туристическа дестинация по света, където няма и следа от местната кулинарна традиция... Е, ние – екипът на предаването ТРИТЕ НАЙ на Пловдивската телевизия начело с Йоана-Криста Соколова, свършихме нещо – заедно с Цвятко Сиромашки ви разказахме за ПЛОВДИВСКАТА ХРИЗАНТЕМА. И продължихме ботаническата си разходка. Стигнахме до едно дърво, чието име чуваме всеки ден в телевизизоните реклами – десетки пъти. Но малко хора знаят, че на доста места в Пловдив има такива дървета. Те се смятат за върха в еволюцията на растенията. Най-добре изгледайте предаването – може да се сетите и да отговорите. https://www.youtube.com/watch?v=iqoOZJZX1do |