Днес видният кадър на Бойко Борисов в Пловдив и бивш зам.-кмет на общината, Владимир Темелков, започна компроматна предизборна война с кмета на общината Костадин Димитров. Този конфликт грозно показва изчерпването на един управленски модел и самоунищожаването му със собствените му методи - компромати. След 15 години управление на ГЕРБ, Пловдив е заложник на вътрешни войни, кадрови битки и лични противопоставяния, вместо на идеи, проекти и решения. Вместо разговор за развитието на Пловдив, за бюджета, транспорта, чистотата и кварталите, обществото е въвлечено в лични нападки, взаимни обвинения и политически спектакъл. Още по-притеснително е, че човек, заемал един от най-високите постове в общината, твърди, че разполага с информация за тежки управленски проблеми и заявява, че ще я разкрива "по малко“ всяка седмица, като в телевизионен сериал от Латинска Америка. Призоваваме г-н Темелков, вместо да се занимава с пиар, незабавно да предостави на компетентните институции всички данни за потенциални нарушения, злоупотреби или други действия в ущърб на обществения интерес. Пловдивчани нямаме нужда от седмични анонси и политически интриги. Същевременно, ако обвиненията не отговарят на фактите, управляващите са длъжни да дадат публични и аргументирани отговори. Доверието в институциите не се възстановява с прессъобщения и лични нападки. Пловдив не трябва да избира между две страни в един и същи модел, между два лагера в една и съща партия. Градът има нужда от ново, реформаторско управление, което поставя обществения интерес над личните конфликти, работи прозрачно и носи реална отговорност за решенията си. |