 © |
Преди близо 50 години попаднах за кратко в курс, организиран от Дружеството за разпространение на научни знания "Георги Кирков“. Това дружество поддържаше щат от лектори – основно политически, също така обучаваше бъдещи лектори. Та там получих първите си уроци как се изнасят лекции пред публика. Лекции за международната обстановка. В Дружеството се получаваха едни бюлетини на БТА, до скоито достъп имаха ограничен кръг правоимащи. В тези бюлетини имаше статии от западни издания – недостъпни за обикновените хора. Всъщност, аз и затова се записах в този курс, за да имам право да чета тези неща. Лекторът, който ни обучаваше, беше доста атрактивен и от опит знаеше как се омайва една аудитория. Запомних до ден днешен един негов съвет: "Хората много обичат да се говори за нови чудодейни съветски оръжия. Няма нищо страшно, ако украсите малко тези разкази...“ През годините се уверих, че с украсени разкази за съветските оръжия и съветската техника въобще, много хора си вадеха хляба. Ех, каква радост беше, когато видяхме снимки на светските ракети, които бяха част от парада на Червения площад в Москва. Ами що възторжени статии се изписаха за най-модерния самолет в света Ту 144 и за Атомния ледоразбивач "Ленин“. На ухо си разазвахме за някакви "асфалтови завеси“ над Северния полюс, за някакви лазери, които стопили буквално китайския остров Дамански. Островът и днес си е на мястото, бил е атакуван с обикновени катюши, но има българи, които още вярват, че съветските лазери са го унищожили. Не много отдавна същата съдба щеше да стигне Истанбул и градът да се превърне в "стъклено топче“ - след като го нацелят руските лазери. Линията "Георги Кирков“ в публичното пространство продължава и днес. Дали колегите го правят от мерак или им се плаща за изпълнена задача – не знам. Новите чудодейни руски оръжия са любима тема на доста издания. Опитвам се да разбера дали авторите са ми били съкурсници навремето, но имената им – когато ги има – не ми говорят нищо. А дали е късно да продължа започнатото преди 50 години?. Точно ми попадна нещо интересно, направих допълнително проучване и се надявам първи да ви информирам за едно наистина ново руско оръжие. И така: "Научаваме от сигурни източници, че е направен успешен тест с ново руско оръжие. То няма аналог в света и много скоро ще промени геополитическата картина – да не говорим за ефекта върху войната в Украйна. Тестът е направен на секретен полигон в Сибир. Ефектът от новото оръжие ще бъде като този от атомните бомби над Хирошима и Нагазаки – но без излишни жертви от мирното население. Става дума за уникална хиперзвукова крилата ракета с кодовото название "Кашчей Безсмертни“. Тя е снабдена с ядрен микрореактор от ново поколение и на практика може да лети с години – без да каца. Лети на такава височина, че не може да бъде достигната от известните засега антиракетни системи. Поразява целите високоточно с лазерно оръжие – също ново поколение. Лазерите и електрониката са изработени от най-добрите севернокорейски специалисти. Десетина такива ракети са достатъчни, за да се спечели всяка война. НАТО трепери. Зеленски е в паника. Очаква се до три дни да се предаде. Тръмп е поздравил Путин по телефона за новия успех. Споделете и разпространявайте! “ |