 © |
Меню във Facebook Вашите преки пътища Поверителност · Условия · Рекламиране · Избор за реклами · Бисквитки · · Meta © 2025 Начало Създайте публикация Публикации в новините Svetlin Zhelev 1 д · От няколко дни мрежата прегря от снимки на руския самолет Бе-200 и възторжени коментари как "Русия ни е спасявала от пожарите", как "без нея сме загубени", как "само тя можела да ни помогне". Е, хайде да слезем на земята. От 1990 г. до днес Русия е пратила точно веднъж самолет да гаси пожари в България. Един-единствен път. През 2007 г. По време на големите пожари в Старозагорско пристигна не прославяната амфибия Бе-200, а по-старият Ил-76 – огромен, тромав, шумен. Дойде със закъснение. А първи на място вече беше... турски хеликоптер, изпратен от НАТО. Без фанфари. Без истерия. И знаете ли още нещо? Според тогавашните информации Русия е поискала сериозна сума за изпращането на самолета – плюс тройна цена за горивото. Толкова за "безвъзмездната братска помощ". Толкова за "дружбата от векове“. А сега малко справедливост. През 2010 г., когато Русия горя – буквално – България изпрати 95 пожарникари и 3-ма медици, които седмици наред гасиха в Подмосковието. В торфища. В дим и пек. Рамо до рамо с руски екипи. Защото сме хора. Защото не търгуваме с бедствия. Нито снимаме самолети от три различни ъгъла и ги качваме с надпис "епохално братство“. А какво лети днес над нас? Помощ от Европейския съюз. Екипи от Турция. Подкрепа от Гърция, Румъния, Франция, Италия. Реални машини, реални хора. Не митологични железа от ерата на Брежнев, боядисани с патос и пуснати да кръжат за телевизионен ефект. Бе-200, който така обичат да показват по снимки, изисква 2.5 км писта, огромен екипаж, логистика, тонове гориво и не може да работи в тесни долини и планински терен – какъвто е 90% от България. В Русия го използват над равнини и степи, но у нас той е напълно нефункционален. И да – при един от малкото му реални полети, в Турция през 2021 г., катастрофира и уби целия екипаж – петима руснаци и трима турци. Същевременно – "играчките от Джъмбо", както ги наричат някои тролове, са едноместни, супер маневрени самолети, които пълнят 3 тона вода от язовир за 20 секунди, кацат почти навсякъде, правят по 6 пуска на час и гасят пожари в Гърция, Испания, Канада, САЩ. Без PR Ако ще мерим "братството" по капацитета – нека кажем, че американският Boeing 747 Supertanker носи 74 000 литра вода. Два пъти повече от Бе-200. Но не си спомням някой да твърди, че САЩ ни е майка, защото има по-голям самолет. Стига вече. Омръзна ми да живеем в паралелна реалност, където величаем онези, които ни държаха в мизерия, и се подиграваме на онези, които ни подават ръка. Да не познаваш доброто е трагедия. Да го хулиш, е позор. Всяко лято България гори. И всяко лято не руснаци, а наши пожарникари са първи на терен. Понякога с остаряла техника. Но с чест. С гръбнак. И с онази дума, която май сме забравили – достойнство. Нека спрем с фалшивите легенди. Истинската помощ не идва с фанфари... |