Световна поща
ОФЕРТА за политически предизборни участия в програма на   Пловдивската телевизия Тракия"  ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -2026 Защо...
цялото писмо
Малки обяви
РЕКЛАМНА ТАРИФА в сила до 31.12.2026 РЕКЛАМНА ТАРИФА 2026 ПЛОВДИВСКАТА ТЕЛЕВИЗИЯ “ТРАКИЯ” е на пазара повече от 27 години и е ЕДИНСТВЕНАТА пловдивска телевизия във...
цялата обява
НОВИНИ ВИДЕО новини Излъчване на живо във Фейсбук Ех, густо, майна, Филибето - спомени и размисли за Пловдив Медии с човешко лице За прехода Видео архив ПОТВ ПОТВ в TikTok
Какво е ПОТВ?
Екипът на ПОТВ
Програмната схема
Какво се крие зад заглавията?
Рекламната тарифа
Стажантска програма
Медии с човешко лице
За контакти
п
в
с
ч
п
с
н
Партньори:
Реклама:
МАЛКИЯТ ТОШКО С ГОЛЕМИЯ СЛАДОЛЕД
Източник: ПОТВ 09:22 / 27.07.2025
©

Около смъртта на Тодор Славков се изписа повече, отколкото за всяко друго местно или световно събитие.

Да не говорим колко е написано за майка му и баща му.

Ами за дядо му?

Въпросът, който аз си задавам обаче, е по-различен от доминиращите теми в шумотевицата: "Какво спечели и какво загуби България от управлението или присъствието на тази фамилия?“

От всичките имам някакви лични впечатления само от Иван Славков – той ме назначи на работа. Наблюдавал съм го във формална и в неформална обстановка, както се казва.

Беше невероятен човек – казвам го най-отговорно, и би могъл да направи много за България. Както направи за БНТ.

Той ли не искаше да понесе някаква отговорност за България или България не го искаше – сложен въпрос.

Тодор Славков – доколкото имам някакви екранни впечатления, носеше нещо от баща си. Какво направи той, за да му се отделя толкова внимание – тук отговорът е по-лесен.

Евгени Минчев твърди, че получил СМС от Тодор Славков, който гласял:“Ти може да си лорд, но аз съм принц“.

Класически пример на самоирония и на ирония. Но лордът едва ли я схванал.

Сега някой сигурно ще си каже – какво седнал и този да пише, когато кой каквото имаше да каже – го каза.

Наистина се чудех дали да допълня и аз нещо. Още повече, че имам една единствена среща с Тодор Славокв – и то от времето, когато той наистина беше "Малък Тошко“. Беше на 7-8 годинки.

Който гледа БНТ, не може да не е забелязал, че по няколко пъти на ден върви една реклама на ТВОРЧЕСКИЯ ДОМ НА БНТ в Пампорово.

Иван Славков беше страстен скиор. Можеше да пие до след полунощ, но в 6 часа сутринта беше на пистите.

По негово време се построи този "Творчески дом“. Всъщност става дума за три големи апартамента, в които отсядаха началниците, и към тях се прилепи за оправдание една типова почивна станция. Имаше бар, място за чевермета и т.н.

Всичко бе построено с парите на народа, както се казва, но сега приходите отиват – преполагам, за стимулиране на работещите в БНТ. Ако е така – да благодарят на Иван Славков.

Тя някъде около 80-те година – зимната ваканция, и аз – служител в пловдивското поделение на БНТ, получих карта за Творческия дом. С жена ми и малката ми дъщеря ни настаниха с още едно тричелнно семейство в една стая. Беше весело.

Още по-весело беше по коридорите, където Малък Тошко тичаше начело на група дечица.

Веднага си личеше кой е лидерът.

Подхвърлихме на детенцето на съквартирантите да се присъедини към Тошковата чета, то успя. Не помня дали и дъщеря ми не се опита.

Никога няма да забравя как Тошко тича най-отпред с розов сладолед в ръка. Тогава не беше като сега – сладолед през зимата и то вдън горите тилилейски, беше рядко явление.

Дадохме пари и на нашите дечица да си купят сладолед, те отидоха до барчето, но се върнаха с празни ръце. Не им дали.

Помислихме, че нещо не са се разбрали и отидохме лично да платим. Барманът ни погледна отвисоко и каза:

- Сладолед има само за Тошко!

... Знам, че детето няма никаква вина. Може би и баща му. Но невинни няма. Защото има огорчени. Трябваше де преподам първия урок по социализъм.

Вероятно барманът е решил да се натегне, намерил е отнякъде сигурно един буркан сладолед и го е скрил – само за Тошко

А дали принцът е забелязал, че другите деца са с празни ръце?

И да е забелязал, какво е могло да направи едно дете?

Децата около него и без сладолед са му засвидетелствали лоялност. С надеждата, че може да останат приятели и след края на смяната.

Доколкото съм се срещал и по-натътък с "принцове“ и "принцеси“ - макар и с по-нисък ранг, умните от тях страдаха истински от невъзможността да разберат кой им е истински приятел. Някои свикваха с фалша наоколо, други вероятно не...

Дали тук някъде не трябва да търсим истината?

Гледах снимки от погребението и търсех за пореден път отговор.

Случаят в Пампорово е може би частен. Но в него се оглежда онази система. В името на равенството и всеобщото благоденствие няколко фамилии създаваха система от привилегии и несправедливости.

Те при нужда даже ядяха специална проверена храна. А днес половин България квичи: "Ех, каква истиснска храна ядяхме тогава. При бай Тошо не беше толкова лошо..“.

Минахме без сладолед, но ето – вече почти половин век, не забравям този случай.

Повече никога не съм почивал на Пампорово, в моя бранш няма творчески домове...

От БНТ обаче са си надвили на масрафа- щом има свободни места.

Сигурно има и сладолед за всички...

Коментари [0] публикувай коментар
 www.AvtochastiOnline24.bg
POTV във Facebook
Пловдивската телевизия на живо
Актуално видео
Тайни срещи и в Париж?
Програмата на ПТВ Тракия
Анкета
КОГА ЩЕ БЪДАТ УВЕЛИЧЕНИ ПЕНСИИТЕ?
За Коледа
Догодина
В края на мандата
На куково лято
Реклама

Всички права запазени ПТВ Тракия. Никаква част от съдържанието на този сайт не може да бъде използвана без позволението на автора. Поставянето на линкове към текстови и видеоматериали и снимки от сайта е позволено.


Дизайн, програмиране и хостинг: