Във връзка с предложението към Общински съвет – Пловдив и дискусията след това за монтирането на "Фонтанът с ябълката“ – предложение на скулптора Цвятко Сиромашки и бизнесмена Красимир Кумчев, общинските съветници от БСП за България имат следната позиция. С уважение към известния пловдивски скулптор и художник Цвятко Сиромашки бихме искали да изразим желанието ни подобни проекти да бъдат разглеждани чрез конкурс с участие на различни автори, за да може да има сравнения на различни творчески и естетически гледни точки и избор на най-добрата идея. Още повече, че на това място се събират няколко различни символа и рискът за еклектичност е голям – водната каскада, логото на Пловдив 2019, скулптурата на Мильо, ябълката, пейзажът със скалите на Сахат тепе, страничните сгради. С оглед породената дискусия по отношение "Фонтанът с ябълката“ ние припомняме неколкократно обявеното пред Общинския съвет предложение на арх. Палазов за необходимостта от Художествен съвет към Кмета на Община Пловдив. Това предложение на социалистите пряко кореспондира с опита на редица Европейски градове. Подобен съвет ще има задачата да дава мнения и решения по отношение на намесата в градската среда. Това ще гарантира подреден и открит процес при номиниране, избор, изпълнение и финансиране на изкуство, предназначено за публични места. Малък коментар – идеята на Красимир Кумчев не ангажира общинския бюджет. Тоест, мераклии за конкурс има тогава, когато трябва да приберат едни общински пари. В този случай файда няма, няма да има и кандидати. |