ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ:... От 9 юли студентите от СУ излизат на протест. Причината? Шоково увеличение на семестриалните такси – в някои специалности с над 200%. Да, четете правилно: Химия – от 9 419 лв. на 28 366 лв. Физика – от 9 562 лв. на 26 690 лв. Математика – от 8 232 лв. на 19 340 лв. Дори "по-достъпните“ специалности като право, психология и икономика вече надхвърлят 6 000 лв. на година. Университетите твърдят, че нямат избор – законът ги задължава. Но какво реално означава това? Че държавата прехвърля отговорността за финансирането на образованието върху младите и техните семейства. Че вместо да инвестираме в бъдещето си, правим висшето образование недостъпно за хиляди млади хора. А как е другаде? * В Австрия семестриалната такса е 22 евро (~43 лв.) * В Германия университетите са безплатни * В Нидерландия годишната такса е около 2 300 евро, с масови държавни стипендии В цяла Европа образованието е ценност, подкрепяна от държавата. 🇧🇬 А в България? Ставаме свидетели как една от последните възможности за развитие – образованието – се превръща в лукс. Студентите имат пълно право да протестират. Защото това не е просто въпрос на пари. Това е борба за справедливост, достойнство и правото на шанс. Протестите заслужават подкрепата на всички – настоящи, бъдещи и бивши студенти, преподаватели, родители, всеки, който вярва, че образованието трябва да бъде достъпно, а не привилегия. Бъдете част от гласовете, които казват: "Образованието не е стока. Не докосвайте правото ни на бъдеще!“ ГЕОРГИ ПАШЕВ: В цитираните централно и северно европейски страни, издръжката на един студент е много повече от тук, но си имат други механизми за покриването и. В Германия е от държавата и от фондове за таланти и т.н. За Австрия цитираната цена е пак държавна поръчка и далеч не е цялата издръжка на един студент. За всяко професионално направление, студентската издръжка се смята по различен начин. Физиката и Химията използват много консумативи и специални лаборатории. Математиката използват много компютърни лаборатории. Така или иначе за държавна поръчка държавата плаща повече пари за съответната специалност. Затова, смятам, че Цветанов манипулира . Дали умишлено, той си знае. George Pashev (Jidai Mirai) bit.ly/gpashev |