По данните, изнесени във в. "Марица“ от 04. 07. т.г. от г-жа Е. Кандева се вижда, че десетокласниците от математическата гимназия са показали най-висок успех на НВО и по математика, и по български език, и то впечатляващо висок – 84,4 т. и 78,74 т., следвани от езиковите гимназии, което кореспондира с моята теза, регистрирана в МОН под № 94-4405 от 27.06. т.г., че математиката е дар от Бога, т.е. една част от хората генетически са предопределени да бъдат математици, докато на останалите тя се отдава трудно и не е необходимо да бъдат принуждавани да я изучават в онзи обем, който сега фигурира в учебниците, а да бъдат насочени към това, което е тяхното призвание. Тази моя теза почива на теорията за множествената интелигентност и в нея няма и следа от расизъм (аз самият в началната степен бях посредствен ученик, но в средната и горната степен математиката ми стана хоби и заради нея ме направиха отличник по всичко, макар по другите предмети да не си давах зор да чета). Обаче в данните, изнесени от г-жа Кандева, има расистки момент. Според тях в т. нар. училища, в които майчиният език на учениците не е български, успехът се движи от 7.45 т. до 14,07 т.. Преди години беше изнесено (мисля, че пак от г-жа Кандева), че в едно от тези училища са слагани оценки по метода на Чудомировия учител Татю Татев ("За бог да прости“) поради идиотската система на делегираните бюджети. След това не попаднах на никакво съобщение какъв е образователният ефект от това разобличение. За мен са интересни следните данни, тъй като разработвам по-широка гама от предложения във връзка с образованието: Има ли доказателства, че циганите генетически не са предопределени за математици, както и да изучават чужди езици (за тях българският език се явява чужд). Колко деца от тези т.нар. училища, в които майчиният език на учениците не е български, се обучават в математическата и в езиковите гимназии. Подхвърлих преди известно време идеята учителите от езиковите гимназии да отидат да преподават в тези училища и естествено – никакъв отговор. Тези ниски резултати не се ли дължат на расизъм при наличието на тези четири квартала, определяни като "гета“, преименуването на основния булевард на Пловдив на името на расиста цар Борис III, обявяването на расистки изпълнения от третото правителство на ГЕРБ, която партия е управляваща в града. |