 © |
Прави са тези, които твърдят, че загубим ли лева, губим България. Защото не е останало почти нищо от нашата автентичност и суверинитет. Винаги са се намирали предатели, които са откъсвали по нещо от тялото на Майка България. Ето, в учебниците по литература все по-малко остават истинските патриотични творби, а все повече недоразумения маскирани като "световна класика". И това не е от днес или от вчера. Защо смятаме с арабски цифри – нямаме ли си български? Защо половината ни букви са гръцки - нямаме ли си родна глаголица? Защо още през 1911 година заменяме нашите родни мерки и теглилки с разни еврогейски и франкофонски метри и сантиметри? И то без никакъв референдум. А какво хубави мерки имаме: · Клѐкавец – това е най-малката мярка за дължина и отговаря на разстоянието от върха на палеца до края на първата му фаланга (става). Подразбира се дължината на нокътя на палеца. · Пръст – Под разстояние от "един пръст“ се разбира широчината на показалеца, разстояние от два пръста отговаря на широчината на показалеца и средния пръст, три пръста е широчината на показалеца, средния и безименния пръст, а под разстояние от четири пръста, се визира широчината на всички пръсти на едната ръка без палеца. · Чѐперек (още чо̀перек, чѐпарог) – Дължината между разперени палец и показалец. · Пѐдя (още и пѐгя) – Най-разпространената и употребявана мярка. Разстоянието от една педя е равно на разстоянието от върха на палеца до върха на кутрето при разперена ръка. · Ла̀кът – Разстоянието от върха на пръстите на ръката до лакътната става (ок. 50 cm). · Аршѝн – Тази мярка за дължина е с различна големина в различните краища. Обикновено два лакътя правят един аршин И така нататък. Има още една мярка за растояние с три букви – много полезна, сещате се вероятно. Та защо е трябвало да се поевропейчваме? Не е ли добре както лева, така и мерките и теглилките, да се подложат на народен референдум. За да запазим българското! |