 © |
Погребахме папата, дочакахме Конвергентния доклад, трагедията със Сияна и комедията със спекулантите се изчерпаха и сега на дневен ред е сериалът "Къщите на ужасите“. Невинни стари хора са бити, връзвани и упоявани от алчни частници. Министър Георгиев се изяви в специални директни включвания. Случаят в село Ягода бе представен като война с мафията. Медиите като лешояди изоставиха всички останали проблеми и събития и се втурнаха да излъчват директно от мястото на трагедията. Кадърът с вързаните крака на един старец, се показа стотици пъти. Още не сме видели виновните – двама алчни мъже, но и това ще стане. ТВ екипите вече са на пост пред съда. В цялата истерия има едно полезно нещо – имаме повод да си зададем някои въпроси за това как българската държава се грижи за възрастните хора. Каква част от бюджета се отделя за тях? Какво би станало ако спрат европейските проверки? Защо хиляди българи работят в чужбина като "социални асистенти“, на които плащат децата на обгрижваните, а тук са единици вероятно. Отделен въпрос е как съседите се отнасят с хора, които доживяват дните си в апартамента, за който чакат наследници. В случая в Ягода им вземали телефоните. А колко често "децата“ са ги търсили, колко често са ги посещавали? Или просто са га зарязали. Един възрастен циганин ми обясняваше, че в цялата циганска махала няма изоставен нито един възрастен човек. Докато българите... Никой от възрастните хора не е закаран насила в "дома на ужасите“. Техните деца са търсили вероятно най-ниската цена. Общинските домове явно не достигат. Познавам поне двама предприемачи, които направиха великолепни домове за възрастни – с лекари, зъболекари и т.н., но фалираха. Няма кой да плаща за "Домове на достойната старост“. Имаше планове Гръдоболната в Пловдив да стане цивилизован хоспис. Ама кой ще харчи за глупости, като стадионите чакат. И Колодрума. И Кино "Космос“. Ако е за спортни бази, културни учреждения, че и за затвори – обществото натиска държавата да се погрижи – т.е. да отпусне малко повече пари. Поддържане на частни домове за стари хора и хосписи вероятно е свързано и с много рестрикции и затова законът се заобикаля с формулата "къщи за гости“. Изобщо частникът е мошеник и мръсник. А министърът и медиите защитават народа... |