Световна поща
ОФЕРТА за политически предизборни участия в програма на   Пловдивската телевизия Тракия"  ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -2026 Защо...
цялото писмо
Малки обяви
РЕКЛАМНА ТАРИФА в сила до 31.12.2026 РЕКЛАМНА ТАРИФА 2026 ПЛОВДИВСКАТА ТЕЛЕВИЗИЯ “ТРАКИЯ” е на пазара повече от 27 години и е ЕДИНСТВЕНАТА пловдивска телевизия във...
цялата обява
НОВИНИ ВИДЕО новини Излъчване на живо във Фейсбук Ех, густо, майна, Филибето - спомени и размисли за Пловдив Медии с човешко лице За прехода Видео архив ПОТВ ПОТВ в TikTok
Какво е ПОТВ?
Екипът на ПОТВ
Програмната схема
Какво се крие зад заглавията?
Рекламната тарифа
Стажантска програма
Медии с човешко лице
За контакти
п
в
с
ч
п
с
н
Партньори:
Реклама:
Остеопорозата - бичът, наречен "Тихият крадец"
Източник: ПОТВ 15:18 / 24.11.2010
©

На 23 ноември в Заседателната зала на Община Пловдив се проведе пациентска среща с лекция на ревматолога  проф.Панайот Солаков д.м.н., на тема: ОСТЕОПОРОЗАТА - КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ.

Проявата е организирана от Община ПЛОВДИВ съвместно с  Асоциация "Жени без остеопороза", в рамките на дългосрочното сътрудничество за повишаване на информираността на гражданите.  Тя цели ограничаване на фрактурите , които са следствие от развитието на остеопороза, водещи до ранна инвалидизация, намаляване качеството на живот и огромни финансови разходи както за здравеопазването, така и за самите болни и техните близки. 

Срещата беше открита от зам.кмета на Община Пловдив Александър Константинов. Величка Начева от РИОКОЗ-Пловдив изнесе нови данни за намалената костна плътност и разпространението на рисковите фактори за остеопороза, според проведените през годината профилактични и скринингови кампании. Кампаниите им са общо шест, както теоретични, под формата на лекции и беседи, така и практически като измерване на костната плътност, например. РИОКОЗ - Пловдив са провели кампания за определяне на личния риск от остеопороза в два поредни дни. Изследвани са над 150 души на средна възраст 53г., през единия ден и 66 г. през вторияден. Установеният процент на намалена костна плътност, съответстваща на остеопороза е по-тревожен в по-младата група - близо 30 % от изследваните са заболели.

Остеопорозата е отнесена към болестите от 1995 г., каза в лекцията си проф. Солаков. До тази година се е считала за нормален процес на стареенето. Една от 3 жени и един от 5 мъже в остеопорозна възраст са с това заболяване. Общо в света 200 000 000 жени са болни от остеопороза, в България този брой е 300 000, уточни професорът.

ОСТЕОПОРОЗАТА представлява загуба на костна маса. Тя e известна като "тихият крадец". Засегнати са приблизително една от всеки три жени над 50 години и един от всеки осем мъже в "третата възраст". Най-често костната болест се изявява за първи път с пукване на ребро при обстоятелства, които не са рискови за кости с нормална плътност (например при силна прегръдка, кашлица или друга минимална травма)

ОСТЕОПОРОЗАТА е застрашаващо скелета заболяване, при което костите губят плътността си и стават лесно чупливи. Често счупванията са на прешлените, китките, бедрената шийка. Травмите са съпроводени с болки, ограничаване на подвижността, нарушена осанка.

Известно е, че костната маса на човек нараства до 25-годишна възраст. След 35-40 г. тя започва да намалява годишно средно с по 1 на сто при мъжете е от 1 до 4 на сто при жените.

В рисковата група са предимно жените, при които е настъпила менопауза.

Друга група, застрашени от остеопороза са болните, продължително приемали някои лекарства-глюкокортикоиди (при бронхиална астма, ревматоиден артрит и др.), противоконвулсивни (барбитурати), диуретици (фуросемид), антикоагуланти (хепарин).

  

  

  

Асоциация "Жени без остеопороза" е доброволна и независима организация с основна цел борба за ограничаване на разпространението на остеопорозата сред българското население. Асоциацията е пълноправен член на Международната фондация по остеопороза и активен сътрудник на Световната здравна организация.

  

Община Пловдив работи съвместно с Асоциация "Жени без остеопороза" още от 2005 год. за реализиране на основните задачи на организацията, които са в полза на гражданите на Пловдив: 

  • Разпространение на знания за остеопорозата
  • Обединяване на българското общество в борбата с остеопорозата

Профилактиката трябва да бъде насочена към изграждане на правилни и здравословни навици на хранене и живот още от най- ранна възраст .

Така ще повишим качеството на живот на гражданите и ще намалим заболеваемостта.

Коментари [0] публикувай коментар
 www.AvtochastiOnline24.bg
POTV във Facebook
Пловдивската телевизия на живо
Актуално видео
Тайни срещи и в Париж?
Програмата на ПТВ Тракия
Анкета
КОГА ЩЕ БЪДАТ УВЕЛИЧЕНИ ПЕНСИИТЕ?
За Коледа
Догодина
В края на мандата
На куково лято
Реклама

Всички права запазени ПТВ Тракия. Никаква част от съдържанието на този сайт не може да бъде използвана без позволението на автора. Поставянето на линкове към текстови и видеоматериали и снимки от сайта е позволено.


Дизайн, програмиране и хостинг: