Световна поща
ОФЕРТА за политически предизборни участия в програма на   Пловдивската телевизия Тракия"  ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -2026 Защо...
цялото писмо
Малки обяви
РЕКЛАМНА ТАРИФА в сила до 31.12.2026 РЕКЛАМНА ТАРИФА 2026 ПЛОВДИВСКАТА ТЕЛЕВИЗИЯ “ТРАКИЯ” е на пазара повече от 27 години и е ЕДИНСТВЕНАТА пловдивска телевизия във...
цялата обява
НОВИНИ ВИДЕО новини Излъчване на живо във Фейсбук Ех, густо, майна, Филибето - спомени и размисли за Пловдив Медии с човешко лице За прехода Видео архив ПОТВ ПОТВ в TikTok
Какво е ПОТВ?
Екипът на ПОТВ
Програмната схема
Какво се крие зад заглавията?
Рекламната тарифа
Стажантска програма
Медии с човешко лице
За контакти
п
в
с
ч
п
с
н
Партньори:
Реклама:
За училището Йоаким Груев на Понеделник пазара , учителите и учениците - арх.Олег Каразапрянов
Източник: ПОТВ 11:45 / 31.03.2024
©

За Понеделник пазара се знае много и много е писано. Интересно е, че да сега никъде не е отбелязано нещо за някогашното училище Йоаким Груев. А това училище е една от емблемите на махалата от по ново време.

Днес в сградата на това училише се помещава "Професионална гимназия по битова техника“ .

Някогашното основно училище Йоаким Груев носи името на родения в град Копривщица виден  български  учител, педагог, преводач, книгоиздател ,общественик.просветител Йоаким Груев.

Роден е на 9 септември 1828 г. в Копривщица в семейството на Груйо Пройчев и Тана Топалова. Баща му е дребен търговец, син на поп Чернев. Йоаким има една сестра – Тана Каравелова и четирима братя – Георги, Харитон (Веселин), Александър и Никита Груеви.

Според разказите на Груев баща му е бил с интерес към книжовността и е четял вкъщи книги, с които се сдобивал по време на търговските си пътувания. Една такава книга по всяка вероятност е била Паисиевата история, от която той чел на синовете си. Бащата на Йоаким отдава голямо значение на образованието на сина си и в домашни условия го учи да чете от Часослова и от граматиката, съставена от Неофит Бозвели

През 1858 година Йоаким Груев предлага да се празнува Денят на Кирил и методий на 24 май като празник на българските ученици.

Йоаким Груев умира в Пловдив на 1 август 1912 г. Погребан е в двора на църквата "Света Богородица “ в Стария град  Пловдив.

За съжаление от някогашната характерна атмосфера около сградата и в двора на училището днес не е останало нищо.

Спомените ми са от преди 65г.

Дворът на училището имаше два входа. И от двата входа още на влизане погледът ти се спираше от един разкошен огромен бряст разтящ в нещо като огромна саксия изградена от цивмент. Около нея имаше пейки за сядане. Този бряст дълги години беше неотменим акцент в двора .Тук по някакво неписано правило всички класове си правеха снимки за спомен по различни поводи. Брястът вече го няма, вероятно се е разболял и изсъхнал. Известно е, че брястовете по целия свят загиват и изчезват. Мястото беше "изчистено" и заравнено.

В двора имаше игрище за баскетбол. Настилката му беше от валирана червена сгрур,както тогава се правеха всички настилки по спортните игрища. Бяха монтирани баскетболни табла с кошове. Децата от махалата идваха тук и играеха на воля на баскетбол,народна топка.

Училището е строено някъде около 1950г., може би малко преди или след тази година.Училището е уникално, защото под него от години стои истинско архитектурно и археологическо съкровище създадено преди няколко хиляди години, ,до което и до ден днешен никой не се е замислил за осигуряване на нормален достъп от пловдивчани и гости на Пловдив. Това е една римска баня, за която се знае от доста хора, но малко са тези които са могли да я видят със собствените си очи. Но това е една друга много дълга и интересна тема.

Един от първите директори на училището беше Тодор Добрев. Заместник директор беше Перу Мишев. Тодор Добрев напусна директорското място защото се отдаде на научна работа и на негово място дойде Перу Мишев .Заместник директор беше и Величко Хубчев. Изброените директори и заместници бяха изцяло отдадени на просветата,бяха всеотдайни в своята учителска дейност и работа.

Освен новата сграда в двора има и стара сграда .На пръв поглед тя не привлича вниманието, но независимо от това тя си има своето архитектурно достойнство с външното оформление на фасадата. Може би е строена преди повече от сто години. За нея почти нищо не е писано и нищо не се знае.

В двора на училището, до старата сграда имаше географски кът създаден по идея на учителката по география .В него имаше едно малка дървена къщичка боядисана в бял цвят, в която имаше термометри за отчитане температурата на въздуха .Имаше и уред са измерване посоката и силата на вятъра. По едно време имаше ученици, които ежедневно вписваха в дневник показанията на тези уреди. В този кът имаше и една каменна надгробна плоча на възраст няколко хиляди години. Вероятно е намерена когато са копаели основите на новата сграда. Такава надгробна плоча има и сега пред Археологическия музей в Пловдив.

Арх.Олег Каразапрянов, oleg5@abv.bg

20.03.2024г

.Този материал е част от проекта на Сдружение "МЕДИИ С ЧОВЕШКО ЛИЦЕ“ И ПЛОВДИВСКА ТЕЛЕВИЗИЯ "ТРАКИЯ“ "ТВ ФЕСТИВАЛ “НЕПОЗНАТИЯТ ПЛОВДИВ шести сезон“. Проектът е подкрепен от Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2024 година

.

Коментари [0] публикувай коментар
 www.AvtochastiOnline24.bg
POTV във Facebook
Пловдивската телевизия на живо
Актуално видео
Тайни срещи и в Париж?
Програмата на ПТВ Тракия
Анкета
КОГА ЩЕ БЪДАТ УВЕЛИЧЕНИ ПЕНСИИТЕ?
За Коледа (51) 16%
Догодина (19) 6%
В края на мандата (30) 9%
На куково лято (226) 69%
Реклама

Всички права запазени ПТВ Тракия. Никаква част от съдържанието на този сайт не може да бъде използвана без позволението на автора. Поставянето на линкове към текстови и видеоматериали и снимки от сайта е позволено.


Дизайн, програмиране и хостинг: